Spoušťové body a jejich odstraňování. Donna Finandová

2 hodnocení
 
 

Návod k samoošetření. Poznání, 2012. ISBN 978-80-87419-28-1, vázaná, 208 str

Dostupnost Vyprodáno
398 Kč
Značka Poznání
Kategorie KNIHY
Položka byla vyprodána...
 

Překlad z angličtiny. Originální název: Trigger Point. Self-Care Manual. For pain-Free Movement.
Autorka: Donna Finando, L.Ac., L.M.T.

Spoušťové body (angl. trigger points) jsou velice bolestivá místa hmatatelná jako tvrdé hrudky v napjatých svalech. Tyto body bývají zdrojem omezení pohybu, bolestí a dalších potíží. Mají tu vlastnost, že vyvolávají přenesenou bolest v jiných částech těla. Některé příklady přenesené bolesti jsou migrény, bolesti dutin, čelistí, uší, krku, píchání v bocích při běhu, bolavé nohy, chodidla, apod. Ztuhlost a bolest v kloubech jako zápěstí, lokty, ramena, kolena a kyčle často nebývá nic jiného než přenesená bolest ze spoušťových bodů přiléhajících svalů.
Každý stres, nemoc, úraz, nervové nebo fyzické napětí zanechávají v těle svérázné stopy – specifické ztuhlosti svalů. Jsou to velice bolestivá místa hmatatelná jako tvrdé hrudky v napjatých svalech, které zabraňují plynulému toku energií, narušují inervaci tkáni, vyvolávají, „přenesenou bolest“ v jiných částech těla, provokují nemoci a choroby. Jsou to trigger points, čili spoušťové body.
 
Spoušťové body negativně ovlivňují nejenom tělesné pochody organizmu ale také i psychiku, chování, povahu, celkovou kvalitu života. Naše spoušťové body jsou překážkami k našemu fyzickému a duševnímu zdraví a úspěšnosti, které doslovně nosíme v sobě.
 
Spoušťové body nejsou nemoc. Naopak, je to přirozený projev obranné reakci organizmu na situace stresující tělo nebo psychiku. Špatné na tom je, že po odeznění těchto situaci, v těle nedochází k původnímu uvolnění, napětí přetrvává. Na udržení toho už zcela nepotřebného napětí, organizmus zbytečně vynakládá hodně úsilí a energií. Odstraněním těchto bodů napětí docílíme vysvobození velkého množství energií, po které žizní orgány a psychika.
 
Spoušťové body vznikají velmi rychlé, ale jsou těžce odstranitelné. Proti nim nejsou účinné léky a masti, aplikace tepla nebo chladu, cvičení. Ony neodpovídají na pozitivní myšlení, relaxaci, meditaci.
 
Při troše snahy a znalosti můžete sám u sebe některé ty body objevit, ale těžko dokážete je samostatně úplně odstranit. Pomoct mohou pouze speciální terapeutické zákroky zaměřené přímo na odstraňování spoušťových bodů, které musí být prováděný odborníkem. Jsou to vždy zákroky fyzické a hodně bolestivé. Léčba musí být dlouhodobá, kůrová. Nicméně, vynaložené úsilí, čas, peníze a utrpení za to stojí. Spoušťové body musí pryč!
 
Donna Finandová v této knize poskytuje návod k léčbě a prevenci spoušťových bodů. Uvádí nejen příčiny vzniku zatuhnutí a omezení funkčnosti svalových vláken, ale také podrobně popisuje dostupné metody samoošetření a odstranění spoušťových bodů.

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.